Konservēšana un marinēšana rit pilnā sparā - laiks gatavot krājumus ziemai!

Vasaras noslēgums jau pavisam tuvu, līdz ar to arī izaudzētās ražas vākšanas un konservēšanas laiks ir klāt. Pašlaik varam baudīt svaigas dārza veltes – ogas, dārzeņus un augļus, tomēr laiks padomāt arī par krājumu veidošanu ziemai.

 

Nereti nākas dzirdēt, ka gatavot konservus ziemai mūsdienās vairs nav aktuāli, jo visu var nopirkt lielveikalā. Tomēr pašu gatavotajiem marinētajiem gurķīšiem un ķiršu ievārījumam piemīt pavisam cits aromāts un garša. Tāpat arī marinēšana un konservēšana var būt lielisks hobijs, kas daudziem sagādā īpašu prieku, jo ir iespēja izmēģināt arvien jaunas receptes un garšas dažādībai variēt pievienoto garšvielu daudzumu.

Cik lielus ziemas krājumus veidot? Ko ņemt vērā marinējot un konservējot dārza veltes? Kādas ir populārākās receptes? Lai ķertos pie marinēšanas sākšanas, vispirms nepieciešams sagatavot piemērota izmēra burkas un vāciņus, nodrošināties ar nepieciešamajiem instrumentiem, piemēram, rīvi, termometru, ietilpīgu katlu pasterizēšanai, kā arī jāsarūpē dārza veltes.

Plašu klāstu ar marinēšanai nepieciešamajiem palīginstrumentiem Jūs atradīsiet visos Mājai un Dārzam veikalos. Dažāda izmēra burkas un vāciņi, virtuves svari, sulu tvaicējamie katli un vēl daudz citu noderīgu lietu, lai Jums būtu viss nepieciešamais ziemas krājumu veidošanai.

Burku un vāciņu sagatavošana konservēšanai

Pastāv vairāki varianti, kā sagatavot burciņas konservēšanai - viens variants ir burkas rūpīgi izmazgāt ar ļoti karstu ūdeni, kam pievienots trauku mazgājamais līdzeklis. Pēc tam burkas kārtīgi jāizskalo pēc iespējas karstākā ūdenī. Izmazgātajām burkām jāļauj nožūt uz tīra dvielīša. Šāda procedūra jāizpilda arī ar vāciņiem.

Otrs variants - rūpīgi izmazgātās burkas liek cepeškrāsnī un 100 grādiem, kur tās žāvē aptuveni 10 minūtes. Pēc tam krāsni izslēdz un atstāj burkas cepeškrāsnī vēl minūtes 5-10 vai līdz brīdim, kad tajās pilda konservēšanai paredzētos produktus.

Vēl viens izplatīts variants - izmazgātās burkas novārīt. Tīrās burkas liek lielā katlā, kura dibenā ieklāts mīksts dvielītis vai salocīta marle. Pārlej ar karstu ūdeni, visu uzvāra un karsē apmēram 15 minūtes. Burkas izceļ no katla un ļauj tām nožūt uz tīra dvieļa. Tieši tāpat rīkojas arī ar vāciņiem.

Noderīgi padomi, kā labāk skābēt un marinēt gurķus:

1. Lai gurķi sanāktu izcili un tie pēc iespējas ilgāk saglabātos pagrabā, tiem ir jābūt svaigiem. Laiks un līdzekļi būs izmesti vējā, ja izvēlēsieties savītušus vai pāraugušus gurķus ar redzamiem bojājumiem, kas veicinās sagatavoto krājumu sabojāšanos.

2. Ja izvēlēsieties marinēt vai skābēt lielus un pāraugušus gurķus, tiem var izveidoties tukši vidi, līdz ar to ziemā tie nebūs ēdami, bet izmantojami tikai salātiem. Lielus un pāraugušus gurķus vislabāk ir sagriezt ripiņās un tiem pievienot citus dārzeņus, lai pagatavotu lieliskus salātus ziemai.

3. Gurķus pirms marinēšanas ir ieteicams pāris stundas paturēt aukstā ūdenī, īpaši tad, ja gurķi nav pirmā svaiguma.

4. Gurķus pasterizējot rūpīgi ir jāseko līdzi to krāsai. Ja gurķi maina krāsu uz olīvzaļu, burkas var izņemt un pasterizēšanas process ir noslēdzies.
 

Populāra gurķu marinēšanas recepte, piemērota arī pāraugušiem gurķiem.

Sastāvdaļas :

  • 2kg gurķi
  • 400g sīpoli
  • 100g dilles
  • 1,5 ĒK sāls
  • 2ĒK cukurs
  • 4-5 ĒK etiķis (9%)
  • 10ĒK eļļas

 

Gurķus nomizo un sagriež šķēlītēs. Notīra un sagriež pusripiņās sīpolus, sakapā dilles un visu kopā kārtīgi samaisa. Tad pievieno cukuru, sāli, etiķa un eļļas. Visu kārtīgi samaisa un atstāj uz kādām 3-4 stundām marinēties. Pēc 3-4 stundām gurķus sapilda iepriekš izkarsētās burkās. Stingri piespiež un pa virsu uzlej atlikušo marinādi. Uzkarsē katlā ūdeni līdz 80-90 grādiem, liek burkas ar viegli pieskrūvētiem vāciņiem un pasterizē kādas 15-20 minūtes.